Koupit či nekoupit... 11. Července 2017

Chtěl bych se zeptat, zda je vhodná doba ke koupi nemovitosti nebo zda je lepší počkat na vhodnější období. S manželkou bychom si chtěli pořídit rodinný domek na okraji Prahy. Na internetu jsem se dočetl, že ceny nemovitostí se dostaly na svá maxima, že jsou hodně nadhodnocené a růst úvěrů na jejich pořízení není dlouhodobě udržitelný. Dá se očekávat, že se tempo růstu cen zastaví nebo nejlépe zda klesne? Děkuji Vám, Jan Zháněl


Hezký den pane Zaháněli, děkuji za Váš dotaz a zde je má odpověď.

To, jestli je nyní vhodná doba na koupi nemovitosti, záleží na mnoha osobních faktorech a také na vaší motivaci nemovitost koupit. Pokud je váš nákup zaměřený čistě investičně, řekl bych, že vhodnější doba na nákup byl rok 2015-2016. Pokud jste však mladá rodina a hledáte střechu nad hlavou, ať už třeba proto, že nechcete být v nájmu, nebo je vám současné bydlení malé, nebál bych se koupi realizovat.

Trh v současnosti neočekává snižování cen nemovitostí, ba naopak, ceny pravděpodobně stále pomalu porostou. Nárůst již nebude tak rychlý jako dosud, ale vyprodanost nemovitostí je v současné době opravdu veliká. Podle analýzy společnosti Deloitte jsou rostoucí ceny způsobené zejména nízkou nabídkou nových nemovitostí od developerů. Ve srovnání s rokem 2016 je sice poptávka po novém bydlení nižší, ale nabídka nemovitostí je rovněž velmi nízká, takže ceny mají tendenci stále růst.

Nižší nabídka je například v Praze způsobena faktem, že hlavní město pomalu reaguje na žádosti o provádění změn v územním plánu a výstavbě a developeři, kterým plánování výstavby trvá několik let, mají omezené možnosti reagovat na poptávku.

Je otázka, zda tento trend bude i za dva roky. Někteří ekonomové očekávají "splasknutí bubliny" do dvou až tří let. Pro vás je důležité odpovědět si na otázku, jestli chcete a můžete tak dlouho na nižší ceny čekat a také, jestli se do té doby skutečně sníží, nebo situace na trhu potrvá a malá nabídka bude stále tlačit ceny nemovitostí nahoru.

Detailní informace z analýzy Deloitte naleznete zde: https://www2.deloitte.com/cz/cs/pages/press/articles/cze-tz-prazsky-trh-s-novymi-byty-se-blizi-kriticke-vyprodanosti-ceny-stale-rostou.html

Růstový trend je patrný i na realizovaných prodejích nemovitostí v naší realitní kanceláři Aktivreality. Nemovitosti, jejichž prodejní ceny ještě v roce 2016 odrazovaly klienty byť jen od prohlídek a nebyl o ně zájem, jsou dnes hojně navštěvovány a kupovány.

Výhodou nákupu nemovitosti v současné době jsou nízké úrokové sazby, kdy půjčení peněz banky tolik nezatěžuje rodinný rozpočet. Ideální kombinací je nákup nové nemovitosti na hypoteční úvěr se sazbou do 2% p.a. s fixací na 8 až 10 let a současný byt, pokud jej máte, nabídnout k pronájmu. S růstem prodejních cen nemovitostí rostou také ceny nájmů a pronajmout dnes byt v Praze a okolí je velice jednoduché a především výhodné.

Tomáš Novák

Jak tyto profesionální služby využívat?

Kontaktujte mě prosím na níže uvedených údajích a domluvme se na osobním setkání.

Tomáš Novák

Moderní realitní software na míru od StránkyRealitky.Cz.

Odebírat novinky